İstanbul Boğazında Tekneyle Balık Avı

Amatör balık avı meraklıları, tekneyle balık avı konusunda Ege bölgesinin ününü bilse de, gçen yıllar içinde Türkiye'nin hemen her bölgesinde tekneden balık avı turları sayısını arttırdı.

İstanbul Boğazında durum biraz daha farklı aslında. Boğazda balık avı denilince herkesin aklına gelen tablo malum; 5 metrelik kamışlar ve ucunda çaparilerle boğazın muhtelif kıyılarında istavrit yakalayan balıkçılar...

İstanbul'daki bu tablo içinde, artık, tekne kiralayıp boğazın farklı noktalarına açılarak yeni meralar yeni av yöntemleri keşfetmek de dahil oldu. Son dönemde pek çok noktada artık daha çok, balık avı turu düzenleyen, teknesini balık avı için kiralayan kaptanlar görülür oldu. Gerek Anadolu Yakası gerekse Avrupa Yakasından, İstanbul'un pek çok noktasından Bu konuda https://tekneveyat.com/tekneveyat-ilanlar sayfasında da araştırma yapabilir, boğazda balık avı için kiralık tekne ilanlarına ve kaptanlara ulaşabilirsiniz.

Boğazda tekneyle balık avı turuna çıkanlar için dikkat edilecek bazı noktalar var. Öncelikle, teknede her ne kadar kıyıda kullanılan uzun teleskopik kamışlar da kullanılabilirse de, bu sizi 15 dakika sonunda yormaya başlayacaktır. Çünkü zaten teknedesiniz ve uzağa veya belli bir bölgeye atma zorunda değilsiniz. Öte yandan, akıntı çok fazla olduğundan kullanılacak kurşunların da ağırlığı bazen 300 gramları buluyor. Bu nedenle boğazda tekneyle balık avı için tekne kamışı veya bot kamışı ( veya jig kamışı ) denilen 120 cm ile 200 cm arasında değişen dolgu kamışların kullanılması daha pratik olacaktır. Bu kamışların ucu çok hassas olanları ve sert olanları arasından, sert olanları tercih etmeniz faydalı olacaktır.

Tekneden kullanılacak makine veya makara ise olabildiğince hafif ama aynı zamanda güçlü olması da önemli. Çünkü 200-300 gr kurşun ve akıntı gücü sizi mutlaka yoracaktır. Ancak hazırda bir makinanız varsa ve tekneyle sürekli boğaza açılmıyorsanız, elinizdeki makine da değerlendirilebilir.

Boğazda tekneden balık avı yaparken hedef balığınızın ne olduğu önemlidir. Kullanacağınızın takımın buna göre belirlenmesi gerekir. Sarıkanat, istavrit, çinekop, lüfer, palamut gibi balıklar için sahte yemler ve çapariler kullanabileceğiniz gibi, özellikle lüfer için sıklıkla kullanılan uzun olta gibi yöntemler için zargana veya istavrit gibi taze veya canlı yemler de önemlidir.