Türkiye Denizlerinde Yaşayan İlginç Balıklar

 

Akdeniz ülkeleri içinde yer alan Türkiye karasularında çok çeşitli balık türleri var. İşte bazı ilginç balıklar ;

 

1-      Palaska ( ya da kayış ) Balığı :

Palaska, Kayış Balığı Yada Çatalkuyruk Gibi Bir Çok İsime Sahip Olan Bu Balık  Ege Ve Akdeniz’de Bulunur. Aralık Ayından Başlayarak Yazın İlk Aylarına Kadar Avlanabilir. Nadir Rastlanan Balıklardan Olduğundan Yaygın Bir Avlanma Şekli Yoktur.  Palaska Balığının Favori Yemi Sardalya Olsa Da   Sahte İle De Yakalayabilirsiniz. 2 Mt Ye Yakalaşan Boyu Olabileceği Gibi Farklı Boy Ve Ağırlıklarda Da Karşınıza Çıkabilir. Etçil Bir Balıktır. Çok Hareketli Bir Balıktır Üzerini Kaplayan Kaygan Derisi Ve Kıvraklığı Nedeniyle Elle Tutulması Çok Zordur Oltadan Alırken de Özellikle Minik Dişlerinden Elleri Korumak Gerekir. Yemesi Kılçıksız Olmasından Kaynaklı Daha Lezzetlidir. İsterseniz Yağda Da Yapabilirsiniz Ama Izgarası Da Oldukça Lezzetlidir.

 

2-    Dülger ( ya da peygamber balığı )

Ortalama 350 – 500 Gram Ağırlığında Yassı Ve Dikenli Bir  Balıktır. 50 Cm E Kadar Uzunluğu Vardır.   . Balığın Orijinal İsminde Faber Geçmesi Ve Faber Kelimesinin Nalbant Anlamı Taşıması Zamanla Halk Dilinde Nalbanta Dülger Denmesinden Kaynaklı Balığa Bu İsim Verilmesi De Rivayetler Arasın Tabi.  İsmi Ne Kadar Kafatasındaki Kemik Parçalarının Örs Çekiç Üzengi Gibi Malzemelere Benzediğinden Almış Olsa Da Dülger Balığının Lezzeti Tartışma Götürmez Bir Gerçektir. Bundan Dolayıdır Ki Süper Lezzetli Çirkin Balık Dendiğinde Akla İlk Gelen Balıklardandır. Akdeniz Ege Marmaris Karadeniz’de Bulunur..

Sait Faik Abasıyanık’ın (Dülger Balığının Ölümü ) Yazılarına Konu Olmuş Dülger Balığı Ne Yazık Ki Soyu Tükenmekte Olan Balıklar Listesine Girmiştir.

 

3-Güneş ( ya da ay balığı ) :

Neredeyse 3 Metreye Kadar Ulaşabilen Güneş Balığına Ay Balığı Da Denilmektedir. Ağırlıkları Da Hemen Hemen 2 Ton Kadar Olabilir. Derisi En Kalın Balıklar Sıralamasında İspermeçet Balinasından Sonra İkinci Sıradadır. Durum Böyle Olunca Da Üzerinde 60 A Yakın Farklı Parazit Yaşar. Bu Parazitlerin Karanlıkta Parlamasından Dolayı İsmine Güneş Yada Ay Balığı Denir. 

Deniz Yüzeyine Yaklaştığında Su Üstüne  Çıkan Sivri Sırt Yüzgeçleri Yüzünden Köpekbalığına Benzetilip Panik Yaptırsa Da Çok Uysal Bir Balıktır Çok Hareket Etmez. Denizde Ki Denizanaları Diğer Balıkların Larvaları Ve Küçük Balıklarla Beslenir.. Deniz Kirliliğinden Dolayı Sayısı Azalan Balıklardandır.

 

4 -      Fener Balığı :

İşte Eti Lezzetli Kendi Çirkin Balık Daha. Ürkütücü Bir Dış Görünüşü Vardır Görüntüsü Bakanı Tiksindirse De Bu Durum Satışlarını Hiç Etkilemez Aslında. Çünkü Bu Durumu Bilen Balıkçılar Bu İlk Etkiyi Ortadan Kaldırmak İçin Derisini Yüzerek Satışa Hazırlarlar.  Balığın Yüzeyinde Fenere Benzeyen Işık Yansımaları Olduğundan Bu Adı Almıştır Ve Avlanmak İçin Özel Bir Olta Edinilmesi Gerekir. Denizin En Karanlık Diplerinde Yaşar Ve Kendini Balçığa Gömerek Avlanır.

Vucudu Avlanmak İçin Evrilmiştir Neredeyse..Hemen Hemen Kendisi Kadar Büyük Balıkları Ağzını Kocaman Açarak Avlar. Avlanma Sırasında Da Dişleri Esneklik Göstererek İçeri Doğru Esner  Av Bittikten Sonra Dişleri Eski Yerine Gelir. Hemen Hemen 6-7 Kiloya Kadar Ağırlıkları Ve 180 -185 Cm Kadar Uzunlukları Vardır.