Gelin Balığı ( Akdeniz Gökkuşağı Wrasse )

Aslında bir lapin balığıdır. Labridae ailesi olarak latince adlandırılan ve dilimize Lapinagiller olarak da çevrilen bu balıklar ülkemiz denizlerinde sıklıkla görülen canlılardır. 

Gelin Balığı ( Akdeniz Gökkuşağı Wrasse )  ise belki de bu aile içinde Türkiye sularındaki en tanıdık üyedir.  Ülkemizde Karadeniz, Marmara ve Ege Denizinde görülür. Renklerindeki kombinasyon sayesinde su altında da keyifli bir görüntü sunar. Amatör balıkçıların oltalarına geldiğinde ilk defa karşılaşanların " bu ne balığı?" veya " bu balığın cinsi nedir?" sorularına en çok maruz kalan balıklardandır. 

Gelin Balığı’nın herhangi bir zararı, zehiri bulunmamaktadır. Vücusu mukuslu şekilde olduğundan elde tutması zordur, kaygandır. Eti yenebilir ancak ticari değeri bulunmamaktadır.

 

 

 

Yaşadığı alan denizin 1 metre ile 120 metre arasında kalan derinlikleridir. Sıcak denizleri deverler, tüm akdeniz kıyılarında ve hatta avrupanın batı kıyılarında dahi bulunurlar. Sıcak su akıntılarının etkili olduğu batı İskandinav kıyıları da bu balıkların yaşam alanları arasında yer alırlar.

Genelde küçük gruplar halinde yüzerler, boyları maksimum 25 cm civarına kadar erişir. Dünya üzerinde kırmızı listede bulunmazlar, ülkemizde de avlanılması yasaklanan türler arasında değildirler.

Amatör balık avcıları hem kıyıdan hem de tekneyle avları sırasında oltalarında bu balıktan çok sık görürler. Dalış yapanlar için de su altında izlemesi keyif verir.

 

BU BALIĞIN CİNSİ NE? SERİSİ DEVAMI İÇİN BAKINIZ : https://tekneveyat.com/blogdetay/turkiyedeki-hani-baliklari