Geçmişten Geleceğe Mavi Yolculuk

 

Mavi yolculuk, mavi suların derinlikleri, okurken bile insanın gözlerini kapatıp, derin nefes alası geliyor. Burnumuza gelen masmavi bir koku, işittiğimiz dalga sesleri, tepemizde kuşlar... Sadece bir günlük mavi yolculuk için neler veririz değil mi? Eğer sizde mavinin olmadığı yerde yaşayamam diyenlerdenseniz, bu yazımızı okumadan geçmemelisiniz.

 

Türkiye denince akla artık sadece döner, baklava veya lokum gelmeyecek! Çünkü kendi milletimizin bile daha önce belki de duymamış olduğu, gurur verici bir tablodan söz etmek istiyoruz.

 

2019 yılında yapılan Mavi Bayrak ödülünde Türkiye 3. sırada yerini aldı. Italya ve Fransa’yı geri de bırakarak, toplamda 463 plaj, 22 marina ve 15 yatta, Mavi Bayrak ödülüne hak kazandık. Türkiyemiz mavi bayraklarla dalgalanacak!

Mavi Bayrak Nedir ?

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından uygulanan ‘’Mavi Bayrak’’ programı kapsamında yaklaşık 49 ülke bulunmakta. Her sene yapılan Mavi Bayrak ödülünde, bu ödülü hak eden ülkeler, belli kriterlere göre seçiliyor. Bu kriterlerin amacı genel olarak çevre eğitimi, çevre yönetimi, can güvenliği ve yüzme suyu kalitesi ile alakalı. Aslında hepsi bir arada, asıl amacın ‘’canlıların yaşam kalitesini arttırmak’’ desek yanlış olmaz.

Mavi Tur’a Katkı Sağlamış Ünlü İsimler

Mavi Bayrak’lar dalgalanırken memleketimizde, biraz da bize mavi bayrak kazandıran bu güzel maviliğimizin geçmişine inelim dedik. Türkiye 21. yüzyılda Mavi Tur başarısını çok güzel yerlere taşımış bulunmakta, mavi bayraklar, akın akın gelen binlerce turist, dövizler, sayısı her geçen gün artmakta olan yatlar... Ancak 21. yüzyıldan öncesine kadar nasıldı? İşte sizlere biraz Mavi Tur’un geçmişinden ve gelişimine farklı yollardan katkı sağlamış olan çok önemli isimlerden bahsedeceğiz sizlere.

Deniz turizmi denince ilk Sadun Boro, Mavi Tur denince ise Halikarnas Balıkçısı gelir akla. Sadun Boro dünya turu yapmış olan ilk Türk’ dür. Galatasaray Lisesi ve İngiltere, Manchester Üniversitesi gibi başarılı okullarda eğitimini tamamlamış olan Boro, 1965 – 1968 yılları arasında toplamda 34,5 ay maviliklere doğru yol almıştır. Ancak bu olağanüstü yolculuk o zamanlar hiç ses getirmemiştir. Daha sonrasında eşi ve kızı ile birlikte bu sefer de Amerika kıyılarına doğru yola çıkmıştır ve yaklaşık 2 yılını daha maviliklerde geçirerek, son olarak 1980 yılında Bodrum’a yerleşmiştir.

Sadun Boro, koyların korunmasını kendine görev edinmiş ve bunun için birçok çalışma yapmıştır. Gençliğe doğa sevgisini ve denizi sevirmek amacıyla birçok makale yayınlamıştır. Minik bir detay vermeden geçmeyelim, Boro ilk teknesine ‘’Kısmet’’ adını vermiştir.

 

Gelelim Mavi Tur ironisine, yani Sadun Boro’dan da eskiye, Halikarnas Balıkçısı ve Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi ünlü isimlere... Mavi Tur denince akla neden bir başkası gelmiyorda Halikarnas Balıkçısı yada Bedri Rahmi gibi ünlü isimler geliyor? Çünkü o ucsuz bucaksız maviliğimiz, onlar gibi başarılı yazarlarımız sayesinde Mavi Tur olarak şiirsel hale getirildi.

Böyle son derece başarılı, maviye sevdalı yazarlarımız sayesinde doğa sevgisi aşılandı bizlere. Deniz gezisi değil de mavi tur, mavi yolculuk diyoruz, daha anlamlı hale geliyor yapılan iş.

1890 yılında dünyaya gelmiş olan Cevat Şakir Kabaağaçlı, yani Halikarnas Balıkçısı’nın, mavi yolculuğun gelişimde emekleri yadsınamaz, özellikle Bodrum ilçesine olan sevgisi. Belki de Bodrum maviliğinin şuan da bu kadar önemli ve turist çeken bir ilçe olmasının nedenidir bizim balıkçı!

Deniz dediğin bir tarladır

Bulutlar, güneşler dibindedir

Gecelere gündüzler dibindedir

Yıldızlar mevsimler dibindedir

Behri Rahmi Eyüboğlu’nun kağıda dökmüş olduğu Deniz Türküsü’nde geçen bu dörtlükten, kendisinin nasıl bir doğa hayranı olduğunu anlamak hiçte zor değil.

Mavi turun bugünlere gelmesini sağlamış olan geçmişi, aslında unutulmaya yüz tutmuş kahramanlarla dolu. Bizler sadece 21. yüzyıl başarılarını görmeyi tercih ediyoruz, ancak unutmayalım ki doğa 100 milyar yıl önce de doğaydı, şimdi de doğa... Yani diyeceğimiz o ki, maviye doğru yolculuğa çıkarken, ufak bir teşekkürü hak eden birçok insan var...

İşte ülkemizde geçmişi bir hayli eski olan Mavi Tur, bugün de profesyonel teknelerle ve guletlerle icra ediliyor ve her yıl turizme çok ciddi döviz katkısı da sağlıyor. Siz de haftalık mavi tur veya kabin kiralamayı deneyimlemek isterseniz bize ulaşabilirsiniz.