DENİZE KIYISI OLMAYAN BAZI İLLERİMİZE, EN YAKIN TEKNEDEN BALIK AVI YERİ ÖNERİLERİ

Hayatımızı, yaşadığımız yerin imkanlarına göre yönlendiriyoruz. Deniz kenarında büyümüş bir insanın denizle balıkla ilgili mutlaka bir hobisi yada bir uğraşı oluyor. Aynı şekilde denize kıyısı olmayan şehirlerde kurulan yaşam da ona göre şekilleniyor. Her ilde mutlaka bir dere ırmak daha olmadı bir göl mutlaka var. Balık tutmayı bir kere tecrübe etmiş kişi ya buralarda imkanlar ölçüsünde balık tutuyoryada en yakın denize kendini ilk fırsata atıyor. Peki denize kıyısı olmayan illerde ilk tercihler neresi ?  Bazılarını sizin için derledik.

ANKARA:

Bürokrasinin kalbinin altığı başkentimizde balığa çıkmak isteyen balık tutkunları sıkı bir program yapmak durumunda kalırlar. Ankara’lı balıkçılar denizde tekneyle balık avı için Karadeniz’e doğru gidecekse mutlaka Amasra taraflarından Zonguldak’a kadar devam eder. “hadi gittim ben” deyip Mersin’den bile açılanı var tabi ama ilk tercih genelde Bursa Ayvalık bölgelerinedir. Düzce’ye balığa gidelim denildiğinde “ Düzce’de deniz var mı ki ?  diyenler olsa da Akçakoca, Ankara’dan denizde balık avı yapmak isteyenlerin uğrak yerleri arasında yer alır.

 

ESKİŞEHİR :

Hem soğuğu hem denizsizliği ile Ankara’yla yarışan Eskişehir balık tutma konusunda da coğrafi  yakınlığı da kullanarak Ankara’lı balıkçıların tercih ettiği bölgelerde balık avı yapmasının yanında Ayvalık Mudanya gibi bölgelerden de balık avına çıkılır. Baraj gölleri de Eskişehirlilerin imdadına yetişen bölgelerden. Gökçekaya ve Yenice bu bölgelerdendir. Kütahya’ya doğru Çatören bölgesinde de belli dönemlerde avlanma yasağı olsa da yasağın kalktığı zamanlarda tercih edilenlerden..

DENİZLİ  :

Adında deniz olduğu halde  denizsizlikten munzarip olması şakalara fıkralara bile konu olmuştur Denizli’nin. Neyse ki denizler bölgesine mesafesi diğer denizsiz şehirlerden daha iç açıcı. Bundan dolayıdır ki Denizli’de yaşayan balık avı severler baraj ve göllerde balık tutmayı tercih ederler. Bilinçsiz avlanmanın önüne geçilmesinden kaynaklı baraj ve göllerden bazı zamanlarda kontrollü yararlanabilen balıkçılar  Adıgüzel, Işıklı, Akyar, Cindere ve Yapraklı barajında balık avlayabilecekleri gibi Akyar gölü ve Çavdır gölünü de tercih edebiliyorlar. ama denizde neresi derseniz ilk tercihler Akbük , Güllük , Didim yada Kuşadası tercih listesindedir. 

 GAZİANTEP :

Konumundan kaynaklı barajlarda balık tutmak durumunda kalan bir şehrimiz de Gaziantep. yaşayanlara sanki bir sokak daha gidilse deniz varmış izlenimi veren ilimize en yakın deniz Akdeniz’dir. ve Gaziantep’te yaşayan balık tutkunları denizde balık tutmak için denize kıyısı olan yerleri tercih ederler. Bu listenin başında da Adana İskenderun ve Taşucu, Silifke gelir.

 

UŞAK :

Uşak  çevresinde pikniklerin eksik olmadığı Kozviran göleti balıkçıların da uğrak noktasıdır. bilinçsiz avlanmanın tehdidi altında bazen balıkçıları eli boş göndermiş olsa da bazı dönemlerde av yasağı ile yeniden gücünü toplayarak balıkçıların yüzünü güldürür.  Denizde balık avı yapmak içinde uşak ili için listenin başında İzmir, Bodrum ve Fethiye gelir.