ÇANAKKALE  BALIK AVI VE TEKNE TURLARI

Çanakkale, Marmara denizine ve Ege denizine kıyısı olan ve oldukça bereketli meralara sahip güzide illerimizden biridir. Tertemiz denizi ile olabildiğince çok çeşit balığa rastlayabileceğiniz bölge, aynı zamanda balık geçitlerinin de başladığı yerdir.  Hava değişimlerine göre sıcaklığı değişen bölgelerden daha sıcaklara göç eden balıklar bu bölgeden geçide girerek daha sıcak bölgelere göç ederken amatör balıkçılarının da takip ettiği rotalara ev sahipliği yapar.

Bu rotada bulunan Saros Körfezi, Lüfer , Çupra, Palamut gibi balıkların barındığı tertemiz sulara sahiptir. Balık yakalama tekniklerinden biri olan at-çek tekniği oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Coğrafi özellikleri nedeniyle kıyılarında bir çok balığın yumurtaladığı ya da barındığı meralar kıyıdan olta balıkçılığı içinde tekne ile balık avcılığı içinde tercih edilir yerlerin başında gelir.  Bu dönemlerde hiçbir amatör balıkçıyı eli boş göndermeyen meralar amatör balıkçıların yüzünü güldürür. Merkez bölgelerde Kilitbahir listenin başında iken Çanakkale boğazının Ege Denizi çıkışında bazı dönemlerde neredeyse iğne atsan yere düşmez denecek bol balık türüne rastlanır. Bu özelliğinden kaynaklı özellikle lüfer dönemlerinde onlarca insan kıyıdan olta atarak bu bereketten payına düşeni almaya çalışır . Öte yandan, Saros Körfezi, büyük balık avı için de verimlidir. Özellikle Tuna ( orkinos ) avcılığı meşhurdur.

Nerede yaşıyor olursanız olun Çanakkale’de balık avı deneyimini yaşayın deriz. Böyle bir programınız var ama tam olarak hangi bölgesine yoğunlaşayım bilemiyorum diyorsanız, tabi ki Sarozs Körfezi ve merkezde Kilitbahir deriz.

Başka nereler var derseniz. Çanakkale’nin balık bereketi için : Bolayır , Gelibolu, Kavakköy, Geyikli, Baklaburnu ve Edirne-Enez meralarına ve tabi ki tekneyle balık avı ve kiralık tekne ilanları için www.tekneveyat.com ‘a mutlaka  mutlaka bakın deriz.