Ahtapot Avı Yasağı
Ahtapot avlamak yasak mı? Ahtapot avı yasakları ne zaman başlıyor?
 
Tüm dünya sularından yasayan 300'den fazla ahtapot turu var. Bunlardan bizim kıyılarımızda en sık görüleni kısaca "Ahtapot" dedigimiz Octopus vulgaris'dir. 
 
Özellikle aşırı avlanma ve iklim değisiklikleriyle birlikte dünyanın her yanında olduğu gibi Akdenizdeki ahtapotların sayılarında da büyük düşüş gözlenmektedir.  Bu yüzden ahtapot yakalayan da yiyenler de bu konuda daha bilinçli olmalıdır.  Yasadışı ahtapot avı ve yumurtalama döneminde kıyılara gelen üreme çağındaki bireylerin neredeyse katliama maruz kalması zaten çok kısa bir hayata sahip olan bu canlıların gelecekte de denizlerimizde var olabilmelerini büyük öçlüde tehlike altına almaktadır.
 
 
Türkiye'de Ahtapot Avı Yasağı
Ticari veya amatör, her ne olursa olsun 15 Nisan - 31 Ekim tarihleri arasında ahtapot avı yasaklanmıştır.  Bu tarihler ahtapotların yumurtalamak için kıyılara geldiği zamanlardır.  (Bu yasağa ilişkin tebliğin Resmi Gazete;de duyurulması:  http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/08/20160813-18.pdf  )
 
31 Ekim - 15 Nisan tarihleri arasında ise yasal av ağırlıgı 1kg olarak belirlenmiştir. Limit ise 3 adettir.  Yani 1 kilonun altındadaki ahtapotların avı kesinlikle yasaktır. Yakalandığında mutlaka hemen geri salınmalıdır.
 
 
Av yasakları ve alt limit (ağırlık veya metre) ölcüleri sürdürülebilir balıkçılık için olmazsa olmaz bir gerçektir. 
Lütfen yasaklara uyalım, bilmeyenleri uyaralım. Doğaya saygı; kendimize, evimize, geleceğimize saygıdır.