YURTDIŞINDA SPORTİF BALIKÇILIK VE BALIK AVI TURLARI

Yurtdışında Birleşik Devletler, Kanada ve Rusya gibi ülkelerde popüler olan sportif balıkçılık, son yıllarda ülkemizde de adından söz ettiriyor. Ülkemizdeki balık avı turları yurtdışındaki kadar profesyonel olmasa da amatör balıkçılığın gelişimine katkı sağladığı da su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Sportif Balıkçılıkta Amatörlük-Profesyonellik Farkı

Balık avcılığında, sportif balıkçılık konusunun yurtdışında ‘profesyonel olarak yapıldığı’ düşüncesine sebep olarak gösterilebilecek birçok faktör bulunuyor. Bu faktörlerin başında sportif balıkçılığa olan bakış açısı, bu avı düzenleyen kişi ve şirketler, av konusu olan balıklar, avlanma yöntemleri geliyor.

Sportif Balıkçılığa Bakış Açısı Farkı

Ülkemizde düzenlenen balık avı turlarında organizasyonu düzenleyen şirket daha çok ‘balıkçıları av alanlarına servis etme’ yalnızca ulaşım amaçlı olarak ticari hedeflerine hizmet ederken, yurtdışında düzenlenen balık avı turlarında; turu düzenleyen ve avı gerçekleştiren kişi ve şirketlerin aynı olması ve bu balıkçıların rekabet içinde bulundukları bir topluluğa sahip olma yönüyle ülkemize göre farklılık gösteriyor.

Yurtdışına Göre Farklı Balıklar Avlanıyor

Ülkemizde balık avı turlarında faaliyet gösteren şirketlerin yurtdışına göre farklılık gösterdiği bir başka yön ise av turları sırasında avlanan balıkların; bir noktada balıkçıların tercihi ve sahip oldukları ekipmandan dolayı farklı olması gibi gözüküyor.

Ülkemizde avlanan balıkların ortalama olarak 100 gram ile 10 kilogram ve 30 ile 100 santimetrelik levrek, uskumru, mercan, çipura gibi küçük balıklar olduğu görülüyor. Oysaki yurtdışında sportif balıkçılık kapsamında av turlarını düzenleyen şirketler, bizzat kendi avlarını gerçekleştirirken av standartlarına sahip olarak boyu 170 santimetreden aşağı balıkları avlamıyorlar. Bu şirketlerin avladıkları balıkların boyu ise ortalama olarak 170 ile 260 santimetre ve ağırlığı 80 ile 120 kilogram arasında bulunuyor. Bu balıklar ise genel olarak ton balığı çeşitleri oluyor. Bunların başında ise ağırlıklı olarak orkinos, kılıç ve baraküda geliyor.

Balık Avcılığında Teknolojinin Payı

Yurtdışında sportif amaçlı balık avcılığında kullanılan ekipmanlar da farklılık gösteriyor. Bu anlamda ülkemizde balıkçıların balık avında kullandıkları olta ve zıpkınlar bir anlamda tercih sebebi olarak da yalnızca küçük avları karşılayacak düzeyde bulunuyor.

Yurtdışında ise balıkçılar, balık bulucu gps ve navigasyon sistemleri, yüzlerce kiloluk balıkların ağırlığını kaldıracak oltalar, çeşitli zıpkınlar ve birçok farklı amaca hizmet eden ekipman zenginliği sportif balıkçılığa daha da katkı sağlamaktadır.