Son yıllarda ülkemizde yeni bir hobi olarak balık avına ilgi duyanların sayısındaki müthiş artış ve sportif balıkçılığın gelişmesi ile birlikte sosyal medyanın da bir çok kesimden farklı yerlerdeki balık hastalarının birbirleriyle kolaylıkla iletişime geçebilmesi sayesinde balık avı turnuvaları da büyük popülerlik kazandılar.
 
Türkiye'nin yarısı kadar kıyıya sahip olmayan ülkelerde bile onlarca hatta yüzlerce balık avı yarışmaları düzenlenirken bizde bu tür organizasyonların sayısının çok düşük olması kesinlikle bir eksiklikitir. Bu yüzden amatör balık avı tutkunları için kısıtlı imkanlara ragmen bir şeyler yapmak isteyen kişi ve kuruluşların değeri gerçekten çok büyük.
 
Türkiye'de balık avı yarışmaları hem iç sularda yani göllerde ve ırmaklarda düzenleniyor hem de kıyılarımızda, yanı denizde. Bu yazıda tuzlu sularda organize edilen balık avı turnuvalarından bahsedecegiz.
 
Genellikle okyanusa kıyısı olan ülkelerde yapılan derin su ve büyük balık avı turnuvalarının benzerleri Türkiye'de her yıl Alaçatı, Bodrum'da da yapılıyor. Bunlara artık Kuşadası, Silifke ve Didim bölgelerindeki yarışmalar da eşil etmeye başladı.
 
Bodrum Uluslararası Balık Avı Turnuvası her sene Ekim ayında, uluslararası çapta gerçekleştiriliyor. Daha fazla bilgi icin: www.bodrumfishing.net
 
Alaçatı Uluslararası Balık Turnuvası da yine Ekim ayında büyük balık peşindeki amatörleri bir araya getiriyor. www.alacatifishing.com
 
Kuşadası Balık Avı Turnuvası derin sularda en büyük balıkları yakalamak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin de katılımıyla her sene gittikçe büyüyen bir yarışma. 
 
At-çek tutkunkarı için düzenlenen Karaburun Mordoğan Levrek Avı Yarışması her kış yüzlerce amatöre unutulmaz anlar yaşatıyor. Yine Mordoğan'da her yıl Denizle Buluşma Şenlikleri ve Tekneyle Balık Avı Yarışması da yapılıyor. Detaylı bilgi için : www.karaburun.bel.tr 
 
Yine levrek avcıları ve spinciler için Aliağa At-Çek Balık Avı Yarışması Şubat ayında Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce katılımcıya ulaşıyor.  Dahaz fazla bilgi icin: www.aliaga.fish 
 
Aydıncık'da (Mersin) düzenlenen Akkuyu Olta Balıkçılığı Yarışması her yıl büyük çekişmeye sahne oluyor. Kazananlar Rusya'da büyük turnuvaların fınallerine katılıyor.
 
Milas-Güllük Körfesinde Hermias Amatör Balık Avı Yarışmasının da bu yıl 2.'si düzenlenecek.
 
Yine Didim'de her yıl Tekneyle Amatör Olta Balıkçılığı Yarışması ve Jigging Yarışması düzenlenmektedir. 
 
Kemer Balık Avı Yarışması da amatör balık avcıları adına gelecek yıllar için oldukça umut verici bir organizasyon olarak dikkat çekiyor. 
 
NOT: Balık Avı Yarışmaları ve Turnvuların tanıtımını sitemiz de ücretsizce yapabilirsiniz. Tanıtımlarınız ve paylaşmak istedikleriniz için lütfen  iletisim@tekneveyat.com  adresinden bizimle iletişime geçin.