OLTA BALIKÇILIĞINDA KENDİNİZİ GELİŞTİRİN!

      Amatör balıkçılıkadı altında uzun zamandır ilgilenenlerinin artık profesyonel olduğu; balık avlama güdüsüne sahip, sportif bir ruh ile hareket eden, çevresine saygı duyan balık avcılarının her şeyi olan olta balıkçılığı, yeni başlayanların da en azından birkaç kez balık avlamayı deneyebileceği cazibeye sahip bir ilgi alanı.

     Peki yeni başlayanları bu keyiften alıkoyacak hataları yapmamak için nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Birçok profesyonelin uzun zamandır ilgilendiği ve bir hobi olarak devam ettirdiği avcılık faaliyetinde neler bilinmeli?

      Öncelikle bir balık avcısının bilmesi gereken birçok konu var. Hava şartları, olta ile yakalanabilecek balıklar, balığın mevsimi, hangi balığı hangi olta ile yakalayabileceği, hangi balıklar için ne tür yemlerin kullanılması gerektiği, nerelerde ne tür balıklar avlayacağı; bir olta balıkçısının bilmesi gerekenlerin başında gibi görünüyor.

Olta Balıkçılığının Avları

  Olta balıkçılığı ile Türkiye’de yakalanması mümkün ellinin üzerinde balık vardır. Bunların en çok bilinenleri ise barbunya, dil, çipura, gelincik, gümüş, hamsi, iskorpit, istavrit, izmarit, kalkan, kefal, kılıç, levrek, lüfer, mercan, mezgit, orkinos, palamut, sardalya, sinağrit, tekir, torik, uskumru ve  zargan olarak sayılabilir. Peki bu balıkları avlamak için ne tür yemler kullanılıyor?

Olta Balıkçılığında Kullanılan Yemler

  Olta balıkçılarının sıklıkla tercih ettikleri yemlerarasında birçok çeşit bulunuyor. Haşlanmış mısır son zamanlarda sazan yakalamak için moda olurken; midye, kurt, 2 veya 3 santimetrelik küçük et parçaları, yavru balık, karides, yapay balık ve plastik yemler yer alıyor.

  Genel olarak tüm balık yemlerini gruplandırarak hatırlatacak olursak, gerçek ve sahte yemler olarak bunları iki grupta toplayabiliriz. Gerçek yemler içinde canlı balık, ak yem, yumuşakçalar, parça et, kurt, solucan, kabuklular (midye, istiridye vb.), karides, yengeç örnek verilebilirken; sahte yemler içinde ise plastik veya ağaç kabuğundan yapılmış yapay yemler, parlak ve gümüşi metalden yapılmış kaşıklar, çeşitli hamurları söyleyebiliriz.

Hangi Ayda Hangi Balık Yakalanır?

Ocak: Palamut, istavrit, uskumru ve lüferin tam mevsimidir. Hamsi ve kefal ise yağlıdır. Kırlangıç ve tekir bol; kılıç, mercan, barbunya, sinağrit az tutulur.

Şubat: Kalkan balığının mevsimidir ve mayıs sonuna kadar devam eder. Uskumru, lüfer, palamut yağını kaybetmeye başlar. Tekir yine bol bulunur.

Mart: Kalkan, gümüş, kefal ve levreğin lezzetli zamanıdır.

Nisan: En çok bulunan balık yine kalkandır. Levrek, kılıç, mercan ve kırlangıç yeni yeni çıkmaya başlar.

Mayıs: Dil balığı, tekir, kılıç, levrek, barbunya, ve iskorpit lezzetlidir. Uskumru, hamsi, torik, palamut ve istavrit yağını kaybetmiştir.

Haziran: Balıkların yumurtlama dönemi olduğu için balık azdır. Haziran ayı balıkçılık için verimsiz denebilir.

Temmuz: Mevsimi denebilecek balık sardalyadır ve ekim ayına kadar lezzetli olduğu söylenebilir.

Ağustos: Palamut, sardalya, kılıç, izmarit yakalanması muhtemel balıklardır.

Eylül: Sardalya, kılıç, palamut, kolyoz, istavrit ve kırlangıç bolca çıkar.

Ekim: Karadeniz'deki balıkların Marmara'ya göçe başladıkları zamandır. Uskumru, lüfer, palamut kendini gösterir.

Kasım: Uskumrunun en iyi dönemidir. Torik ve pisinin lezzetli olduğu aydır.

Aralık: Tekir bol bulunmakla beraber hamsi de tutulabilir ve lezzetlidir.