KEYİF ALABİLECEĞİNİZ BİR HOBİ: OLTA BALIKÇILIĞI

     Genel olarak orta yaş grubunun ilgi alanında olan bir aktivite diyebileceğimiz olta balıkçılığı, gün geçtikçe 7’den 70’e birçok yaş grubunun da ilgisini çekiyor. Gerek tuzlu su gerekse tatlı su çeşitliliğine sahip ülkemiz; akarsu, göl, gölet, baraj ve üç bir yanı denizlerle çevrili olduğu için balıkçılık konusunda da büyük gelişmeler gösteriyor.

     Türkiye’de balıkçılığın endüstriyel anlamda getirisi, ülke ekonomisine oldukça fazla iken, maddi çıkar gütmeden balık avcılığının popülaritesi de son yıllarda gittikçe artıyor. Ticari kaygı gütmeden yapılan balık avcılığının sportif amaçlar taşıması ise amatör balıkçılığa katkı sağlıyor.

     Amatör balıkçılıkta balık avcılığı; kişinin isteğine göre zıpkın, ağ, olta gibi çeşitli ekipmanlarla av alanlarının farklı noktalarında bireysel ya da grup olarak yapılabiliyor. Balık avlama yöntemleri içinde olta ile yapılan balık avcılığı ise sıklıkla tercih ediliyor.

     Amatör balıkçılık içinde olta balıkçılığının sıklıkla tercih edilmesinde ise bireysel olarak yapılması, kimilerinin tuzlu su balığının lezzetinin kimilerinin ise balık yakalamanın keyfinin peşinde olması yatıyor. İş hayatının stresini atmak ya da hafta sonu bir yerlere kaçmak için bahane arayanlara ise yine iyi bir fikir olarak göreceği olta balıkçılığı yeni bir hobi arayanlara kendini gösteriyor.