Dünyanın dört bir köşesinden yıllardır çığlıklarını duyurmak için her şeyi yapan çevreci dernekler, deniz sevdalısı gönüllüler ve bir çok ülkenin resmi kurumunun bile aklına gelmeyecek bir olay yaşandı; bir balina adeta yüzen bir çök kutusu halinde ölü bulundu..
 
Bu haber aslında denizlerdeki kirliliğin boyutunun artık herşeyin üstünde olduğunu gözlerimize, beyinlerimize adeta mıhlıyor!
 
 
Son yılllarda -ülkemiz çevresindeki denizler de dahil- okyanuslar ve iç denizlerin hemen hemen hepsinde periyoduk olarak yapılan çalışmalarda sofralarımıza gelen balıkların etlerinin de adeta birer plastik çuvalı haline geldigi goruluyor. 
 
Insanoğlunun bitmek bitmeyen çılgın tuketim ve bunun sonucunda ortaya çıkan düzensiz atık alışkanlıgı sadece karada degil, denizlerde de geri dönüşümu zor hasarlara yol açıyor.
 
Bu bir ispermesçet balinası (sperm balinası veya kaşalot da denir) öldükten sonra Endonezya'da sahile vuruyor. Balinanın ölüm nedenini bulmak için üzerinde inceleme yapan Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı yetkilileri korkunç bir manzara ile karşılaşıyor; balığın midesinin tamamen insanların ürettigi çöplerle dolmuş. 

İnanması güç ama işte ürkütücü gerçeğin rakamları şöyle; Tel parçaları (3,26 kg), Plastik bardaklar (115 parça, 750 gr), Sert plastik (19 parça 140 gr), plastik şişe (4 parça 150 gr), plastik poşet (25 parça 260 gr) ve terlik (2 parça 270 gr) .
 
Plastik poşetler her yıl denizlerde yüzlerce hayvanın ölümüne yol açıyor. Binlerce deniz canlısı çopler yüzünden çok feci şekilde can çekişiyor ve malesef çıglık atamadıkları için duyamıyoruz, ya da oralı olmuyoruz. 
 
Denizlerin de evlerimizden farksız olmazsa olmaz yaşam alanlarımız oldugunu unutmayalım..