Balıkçılığı Bırakana Devletten En Az 10.000-TL

Habere ilk bakışta, devletin avlanmaya karşı olduğu, insanları işsiz bırakmak istediği gibi bir algı oluşsa da, bu yazımızda olayı bir diğer boyuttan ele alacağız.

2017 yılında yapılacak devlet desteklerine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazete’de yayınlanmasından sonra şimdi de konuya ilişkin uygulamayı gösteren tebliğ yayınlandı. Buna göre tarımsal alanda pek çok destek var. Konumuzda ilgili olan yeri ise, balıkçı tekneleri ve geleneksel kıyı balıkçılığı hakkındaki destekler.

Bakanlar Kurulu kararına göre, 10 metre ve üzerindeki Balıkçı Gemisini avcılıktan çıkaracaklara 10.000-TL ile 30.000-TL arasında destek veriliyor. Bunun gerekçesi olarak da kararda, su ürünleri kaynaklarının korunması, sürdürülebilir balıkçılığın desteklenmesi gibi konular gösteriliyor.

Bu balıkçı gemilerinin avcılıktan çıkması halinde geminin hurda, jilet olması tek seçenek değil elbette. Burada çok önemli fırsatlar da çıkabilir. ( Bu konuda detaylar için http://tekneveyat.com/tekneveyat-blog sayfamızdan detaylı bilgi de alabilirsiniz. ) Bu gemiler şüphesiz gerekli düzenlemeler yapılarak turizm, çekici işlemleri, dalış, çiftliklerde kullanma v.b. gibi farklı alanlarda kullanılabilir. Verilen destek de bu amaçla kullanılır. Hatta böyle yeni bir iş kurulacak olması halinde diğer hibe destek ve faizsiz kredilerden de yaralanmak mümkün.

 

10 Metreden Küçük Balıkçı Teknelere Yapılacak Destek

Diğer yandan, bir destek tebliği de geleneksel kıyı balıkçılığı için yayınlandı. Buna göre, 10 metreden küçük balıkçı teknelerine ( ticari plakalı) 500-TL ile 1.000-TL arasında destek yapılıyor.  Başvuru için son tarih 30/11/2017 günü. Başvuru yeri ise tarım müdürlükleri.